Home / Porady dietetyczne / Pokrzywa indyjska – Forskolina

Pokrzywa indyjska – Forskolina

Pokrzywa indyjska – Forskolina
Oceń wpis

pokrzywa indyjska

Pokrzywę indyjską można zakupić w formie tabletek i stosować jako suplement diety wspomagający odchudzanie. Roślina, z której powstają owe tabletki jest znana w Indiach już od wielu lat. Jednak dopiero niedawno została doceniona w krajach europejskich. Nazywana bywa również szałwią indyjską, wyglądem przypomina pokrzywę rosnącą w europie. Jednak jej działanie znaczne różni się od skutków stosowania pokrzywy zwyczajnej.

Dostępna w formie kapsułek pokrzywa indyjska ma bardzo intensywne działanie, ponieważ w jej skład wchodzi przede wszystkim wyciąg z jej korzenia. Tradycyjna medycyna hinduska stosowała korzeń pokrzywy indyjskiej głównie w celu usprawnienia układu oddechowego oraz krążenia. Jednak odkryte zostały jej dodatkowe właściwości, znacznie wpływające na procesy odchudzania. Pokrzywa indyjska działa na znaczne przyśpieszenie metabolizmu. Zarazem wspomaga procesy odpowiedzialne za budowanie mięśni.

Skład pokrzywy indyjskiej

Główną substancją czynną, która zawarta jest w produktach tworzonych z wyciągu z pokrzywy indyjskiej jest forskolina. To właśnie ona wzmaga produkowanie w organizmie enzymów działających na przyśpieszenie spalania tłuszczu. Forskolina również przekształca istniejący w orgazmie kwas ATP w cAMP, którego działanie opiera się na wzmaganiu rozpadu komórek tłuszczowych. Pierwsze poważne badania dotyczące składu oraz działania pokrzywy indyjskiej odbyły się w Indiach w 1974 r. Ośrodkiem dokonującym badania był indyjski Centralny Instytut Badania Leków. Badania te udowodniły, że pokrzywa indyjska zawiera związki diterpenowe, które wzmagają procesy odchudzania oraz znaczne wpływają na regulacje działania układu krążenia. Kolejne liczne badania, między innymi przeprowadzone przez Instytut Zdrowia Uniwersytetu Kansas w 2005 r., potwierdziły odchudzające działanie forskoliny i innych związków zawartych w pokrzywie indyjskiej.

 Jak stosować pokrzywę indyjską?

Zaleca się zażywanie jednej tabletki rano i jednej wieczorem. Stosowanie można rozpocząć od przyjmowania jednej kapsułki dziennie, a w przypadku braku skutków ubocznych, można zwiększyć dawkę. Pokrzywa indyjska nie zastąpi diety oraz ćwiczeń, a jedynie przyśpieszy procesy metaboliczne i odchudzanie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania

Nie powinny stosować jej kobiety w ciąży, ani też matki karmiące piersią. Forskolina może hamować rozwój płodu oraz zaburzać go. Osoby, które posiadają dolegliwości wynikające z chorób układu krążenia, bezwzględnie powinny porozmawiać o zamiarze stosowania pokrzywy indyjskiej z lekarzem pierwszego kontaktu. Środek ten może bowiem wpływać na krążenie poprzez podnoszenie ciśnienia krwi. Konsultacje z lekarzem konieczne są także w przypadku przyjmowania stałych leków(należy wykluczyć wpływanie forskoliny na działanie leków). Rozmowa z lekarzem polecana jest także w przypadku osób, które cierpią na choroby tarczycy, albo krzepliwości krwi.

Ile kosztuje i gdzie kupić pokrzywę indyjską?

Wyciąg z pokrzywy indyjskiej w formie kapsułek można kupić, lub zamówić w aptekach, ale również sklepach ziołowych. Tabletki dostępne są również w sklepach internetowych oraz na aukcjach. Przy zakupach internetowych należy jednak stosować zasady bezpieczeństwa. Tego typu suplementy diety należy kupować wyłącznie w sklepach online, które są sprawdzone, posiadają wiele pozytywnych opinii, posiadają substancje przebadane oraz przechowują je w odpowiedni sposób. Cena produktu jest uzależniona od procentowej ilości ekstraktu z korzenia pokrzywy indyjskiej. Cena 30 tabletek to około 40zł. Oczywiście w przypadku wyższego stężenia zawartości ekstraktu, cena może być większa nawet kilkukrotnie.

Opinie odnośnie pokrzywy indyjskiej

Opinie lekarzy, dietetyków oraz ekspertów do spraw farmakologii są jednoznaczne, stwierdzają, że pokrzywa indyjska powoduje redukcje tkanki tłuszczowej oraz rozwija powstawanie tkanki mięśniowej.redukuje tkankę tłuszczową na skutek stymulacji procesu rozkładu składników budulcowych tkanki tłuszczowej (liolizy) z jednoczesnym umiarkowanym rozwojem tkanki mięśniowej, a także usprawnia proces wydzielania hormonów tarczycy. Jednak to głównie opinie osób, które stosowały produkt, wpłynęły na jego rosnącą popularność. Bowiem nie tylko na wielu forach internetowych, ale również w gabinetach dietetycznych można usłyszeć, iż stosowanie pokrzywy indyjskiej znacznie ułatwia proces odchudzania i sprzyja powstawaniu i rozbudowywaniu mięśni.

About admin

Check Also

Fundamic

Fundamic4 (80%) 2 votes Każda z pań, która kiedykolwiek próbowała zrzucić wagę wie, jak ciężko jest …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *